Təhsil Sistemi “Çoxlu Xarici Dildə Təhsil Modeli”ni təbliğ edir.
Türkiyə Təhsil Sistemi “Çoxlu Xarici Dildə Təhsil Modeli”ni təbliğ edir.
Milli Təhsil Nazirliyi yeni tədris ilindən etibarən xarici dil dərs saatlarının artırıldığı və alman dilinin ingilis dili ilə yanaşı ikinci xarici dil kimi tədris olunduğu 81 vilayətdə 300 məktəbdə “Çoxlu Xarici Dildə Təhsil Modeli”ni tətbiq etməyə başlayacaq.
Milli Təhsil Nazirliyi (MEB) ötən ilin tədris dövründə müəyyən edilmiş il və məktəblərdə pilot tətbiq olaraq həyata keçirilən "Birdən çox Xarici Dildə Təhsil Modeli"ni 26 vilayətdə 32 məktəbdə 2 min 999 şagird orta məktəbin V siniflərində təhsil alır.
Bu tələbələr türkcədən əlavə kurs saatları artırılmaqla iki xarici dil də əldə ediblər.
Ötən ildən 32 pilot məktəbin V siniflərində başlanan müraciət bu il də VI siniflərdə davam etdiriləcək. Tətbiq yeni təyin olunan 5-ci siniflərdə də həyata keçiriləcək.
Bu çərçivədə bu il tədris ili ərzində 81 vilayətdə 300 məktəbdə “Çoxlu Xarici Dildə Təhsil Modeli” tətbiq olunacaq. Tələbələr həftəlik 40 dərsdə 14 saat ingilis dili və 2 saat alman dili alacaqlar.
Tədris materialları pulsuz olacaq
Modelə daxil olan şagirdlər, müəllimlər, idarəçilər və valideynlərlə müsahibə və sorğu nəticələrindən sonra qoyulan tələblər modelin 300 məktəbə çatdırılmasında təsirli olub.
Model, tələbələrin hədəf dilə məruz qalmalarını təsirli və səmərəli etməklə yeni bir dil öyrənməyə müsbət münasibət inkişaf etdirmələrini və Ümumi Avropa İstinad Çərçivəsinə uyğun olaraq 4 əsas dil bacarıqlarını qalıcı hala gətirərək dildən səmərəli istifadə etmələrini təmin etmək məqsədi daşıyır. Dillər üçün (CEFR) tələbələrə təkcə dil bacarıqları əldə etməyə deyil, həm də "tədris" üzərində çoxdilli tədris yanaşmalarını mənimsəməklə mədəni şüur ​​və effektiv ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirməyə imkan verən vahid metodologiyaya uyğun olaraq planlaşdırılıb.
Nazirlik eyni zamanda modelə uyğun təhsil və təlim prosesini planlaşdırıb. Bu istiqamətdə istifadə olunacaq xüsusi hazırlanmış tədris materialları müəllim və tələbələrə pulsuz təqdim olunacaq.